-2°C pochmurno z przejaśnieniami

„Skaryszew jest gminą rozwijającą się” – mówi burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga

Wywiad , „Skaryszew gminą rozwijającą się” mówi burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga - zdjęcie, fotografia

„Skaryszew jest gminą rozwijającą się” – burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga opowiada o inwestycjach i sytuacji demograficznej w gminie.

Karolina Kozieł: Jakby Pan ocenił Skaryszew? Na jakim etapie jest gmina?

Ireneusz Kumięga: Skaryszew jest gminą rozwijającą się. Wykonywane są różne inwestycje i przedsięwzięcia. Sukcesywnie staramy się poprawiać jakość życia mieszkańców.

W Pana ocenie, gmina wyludnia się, ludzie uciekają do większych miast, czy wręcz przeciwnie?

W tej chwili rankingi miast i gmin mówiące o demografii wyraźnie pokazują, że bardzo dużo miast i gmin w Polsce wyludnia się, ubywa mieszkańców. Natomiast gmina Skaryszew należy do gmin o najlepszej demografii w Powiecie Radomskim, jest na pierwszym miejscu z liczbą 85 na plus w stosunku do rocznego przyrostu mieszkańców. I to cieszy. Wiadomo, że decyzje o pozostaniu w gminie bądź przeprowadzeniu się do niej oparte są o pewne założenia. I myślę, że to nasza wieloletnia polityka pokazywania gminy Skaryszew, jako gminy przyjaznej i mimo ciągłych jakiś niedoborów finansowych starającej się sprawić, że warunki mieszkania na terenie gminy Skaryszew są przyzwoite i że staramy się, żeby były coraz lepsze.

Co według Pana składnia ludzi do pozostania bądź przeprowadzenia się do Skaryszewa?

Skaryszew jest gminą położoną w niedalekim sąsiedztwie Radomia. Życie jest tu spokojne. Cicha okolica, brak ciężkiego przemysłu. Kolosalne znaczenie ma kanalizowanie i budowa dróg, ich oświetlenie, a także komunikacja podmiejska, czyli skomunikowanie miejscowości z Radomiem oraz innymi gminami i myślę, że dążenie do poprawy tych warunków sprawia, że gmina Skaryszew jest dogodnym miejscem do zamieszkania. Patrzę tak na to trochę z punktu widzenia mieszkańca Radomia, bo pochodzę z Radomia, tam się wychowałem i pamiętam, że kiedyś oceniałem te miejscowości podradomskie właśnie w ten sposób, czyli czy jest odpowiednia komunikacja, czy jest woda, droga, oświetlenia a na drugim czy trzecim miejscu czy oferta kulturalna jest atrakcyjna.

Jakie inwestycje prowadzone są obecnie na terenie gminy?

W tej chwili wiele inwestycji jest prowadzonych na terenie gminy z różnych dziedzin. Wodociągowe i kanalizacyjne to drobniejsze rzeczy, ale równie ważne. W tej chwili realizujemy najwięcej zadań drogowych i zadań związanych z remontem, modernizacją remizo-świetlic czy praktycznie remontem remiz, strażnic OSP ale już z automatycznie poszerzeniem tej funkcji o dobudowę, rozbudowę czy przekształcenie w świetlice tak, aby nie tylko strażakom ale też mieszkańcom te obiekty mogły służyć. Jest kilka zadań modernizujących oświetlenie. Największe z nich to właśnie przejście przez Skaryszew, wymiana oświetlenia tego solowego awaryjnego już w tej chwili i w sumie słabo oświetlającego drogę krajową nr 9 i chodniki na dosyć gęste i o dużym natężeniu oświetlenie LED. To zadanie obejmuje cały odcinek DK nr 9 na terenie Skaryszewa, czyli 1,5 km oświetlenia będzie wymienione. Poprawi się zdecydowanie bezpieczeństwo na chodnikach, przejściach dla pieszych i na jezdni. To tylko część inwestycji prowadzonych bądź wykonanych już na terenie gminy.

Rozwija się także infrastruktura rowerowa i to na skalę szerszą niż obręb gminy.

Kolejne duże zadanie, które się toczy i jest widoczne, z którym wiążemy duże nadzieje na taką integrację Skaryszewa z Radomiem to budowa ciągu pieszo-rowerowego Radom-Skaryszew. To zadanie, które bardzo fajnie wpisze się w rozwój integracji. Już rozmawiamy z firmą, która w Radomiu prowadzi rower miejski po to, żeby spróbować programu pilotażowego, czy w Skaryszewie taka stacja rowerów będzie przynosiła pożytek mieszkańcom, czy będą korzystać i jak to przyjmą. Takie rozwiązanie podmiejskiej komunikacji z wykorzystaniem rowerów to może być ciekawa rzecz tym bardziej, że Radom cały czas dobudowuje te ścieżki rowerowe czy wydziela na jezdniach pasy ruchu dla rowerów i myślę, że taka komunikacja może być ciekawą alternatywą.

„Skaryszew jest gminą rozwijającą się” – mówi burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga komentarze opinie

 • gość 2017-10-30 15:46:05

  Szkoda że Pan burmistrz nie zrobił nic żeby dało się normalnie pojechać przez Kobylany.

 • Gość!! - niezalogowany 2017-10-30 16:36:48

  Jak i rowniez ul. Bogusławska łatana dziura za dziura i ludzie kilka lat sie staraja zeby miec normalny dojazd do posesji ale jak cutuje "sukcesywnie staramy sie poprawic jakosc zycia mieszkanców" ale widocznie tylko na Chomentowie.!!!

 • Mieszkaniec gminy Skaryszew - niezalogowany 2017-10-30 18:36:58

  Szkoda ze tak mało się dzieje. Gmina jest duża a z perspektywy mojej nie wiele widać. Miejscowości podSkaryszewskie nie liczą się. Przy głównej trasie nie wszedzie jest oświetlenie, albo znowu nie działa mimo że są takie okolice przystanków. Nie wspomnę o poboczu. Mam ochotę wyciągnąć Pana Burmistrza za rękę zza biurka i zaprosić do wycieczki by zobaczył co i jak działa wokół. Gwarantuje że będzie miał problem z dotarciem na przystanek za dnia nie mówiąc o wieczorowych porach. Niestety takie podstawowe warunki nie są zapewnione a co mówić o kwestiach rekreacyjnych. Niestety tyle lat włada jedna osoba a dalej pewne ważne kwestie sa pomijane.

 • gość 2017-10-30 19:30:06

  Propaganda. Pan Burmistrz nic nie zrobiłby bez radnych. To co wymienia to raczej pomysły radnych a nie Pana Burmistrza. Propagand i jeszcze raz propaganda

 • gość 2017-10-30 19:31:08

  Czas wymienić Burmistrza. Nie chcemy tego Pana już. Temu Panu dziękujemy.

 • gość 2017-10-30 21:43:00

  niech zrobią pobocze lub chodnik na ruchliwej ulicy w Soltykowie

 • gość 2017-11-08 11:59:23

  Drogi drogami a podatki to moglibyście obniżać a nie podnosić .Z drogami dopiero przed wyborami trochę przyśpieszyliście . Transport leży najpierw chełmińska wykończyła B-atkę i Pks , a teraz nie ma alternatywy

Dodajesz jako: Zaloguj się