-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Skaryszewskie Wstępy 2017 za nami

W dniach 6-7 marca w Skaryszewie odbył się tradycyjny Jarmark Koński Wstępy. Wydarzenie zgromadziło zarówno wielu hodowców, jak i obrońców zwierząt.

W tym roku prezentacja koni została podzielona na dwa dni. W poniedziałek, 6 marca można było zobaczyć i zakupić klacze, ogiery, wałachy, źrebięta ras zimnokrwistych, konie w typie zimnokrwistym i pogrubionym hodowane na terenie Polski. Konie te przeznaczane są głównie do hodowli i do pracy.

Z kolei we wtorek, 7 marca zaprezentowano klacze, źrebięta, wałachy, kuce ras szlachetnych. To konie przeznaczone do celów sportowo-rekreacyjnych, do powożenia i nauki jazdy.

- Konie huculskie to bardzo dobra rasa, wytrzymała, bardzo dobrze się je hoduje. Są to zwierzęta charakterne ale przede wszystkim spokojne. Oczywiście wszystko zależy od ułożenia, z końmi jest tak jak np. z psami. Jeżeli właściciel je źle ułoży to są agresywne, tak samo i konie, jak weźmie górę nad człowiekiem to nawet może zabić. Nie jeździmy często po wystawach, po prostu przyjechaliśmy teraz dlatego że rozmnożyły się nam te hucuły i jest to dla nas lekki kłopot, bo nie mamy gdzie je trzymać. Musielibyśmy rozbudowywać stajnie. Obecnie mamy ich 12 – tłumaczy właścicielka koni, która przyjechała z województwa świętokrzyskiego.

- Konik ma 13 lat, pod siodło do skoków i dla dzieci do jazdy i nauki jazdy. My jesteśmy tu pierwszy raz. Przyjechaliśmy dzisiaj na parę godzin – mówi hodowca spod Warszawy.

Tegoroczna edycja Wstępów zgromadziła ponad 300 wystawców oraz bardzo wielu kupców, gości i turystów.

Podczas skaryszewskich Wstępów odbyły się także imprezy towarzyszące tj. pokaz koni hodowlanych, pokaz ułański w wykonaniu II Pułku Ułanów Szwadron Ziemi Kieleckiej z Garbatki – Letnisko czy występy artystów ludowych.

W Skaryszewie nie zabrakło również obrońców praw zwierząt. Pojawiła się m.in. fundacja TARA i Animalsi. Wykupili oni 150 koni, czyli niemal połowę wystawianych na wstępach. Organizacjom zależało głównie na uratowaniu zwierząt, które z wielkim prawdopodobieństwem trafiłyby na rzeź. Najbardziej zagrożone były grube, ciężkie, zimnokrwiste zwierzęta, których cena nie przekraczała 10 tys. zł, ponieważ im niższa cena, tym pewniejsza jest wysyłka konia do ubojni. Fundacje prowadziły zbiórki pieniędzy, które miały pomóc im wykupić jak największą liczbę zwierząt. Nie obyło się bez konfliktu z hodowcami. Były przepychanki i interwencja policji.

Obrońcy zwierząt zarzucają organizatorom, że konie nie mają zapewnionych godnych warunków transportu i higieny, są bite i sprzedawane na rzeź.

Z kolei organizatorzy zapewniają, że z roku na rok Wstępy zmieniają się na lepsze i nie ma mowy o takim traktowaniu zwierząt.

Pewne jest to, że sukcesywnie maleje liczba koni przeznaczonych na handel. W gospodarstwach zastąpiły je maszyny. W związku z tym, w przyszłości może być kłopot z zebraniem odpowiedniej ilości wystawców.

 

Karolina Kozieł

Skaryszewskie Wstępy 2017 za nami komentarze opinie

 • ona - niezalogowany 2017-03-08 16:10:37

  Płakać się chce przy oglądaniu tych zdjęć. Sto myśli na raz. Czy udało je się wykupić... czy jadą w ostatnią podróż...

 • patrycja - niezalogowany 2017-03-08 20:18:22

  Ze wstydu bym się zapadła gdyby to działo się w mojej miejscowości. Jak to pięknie tu opisujecie. Zapominacie tylko o nocnej gehennie koni i sprzedaży ich na rzeź.

 • gość 2017-03-09 09:46:22

  Wstydu nie macie! Przecież jest tyle filmików jak konie są bite, kopane i w inny sposób maltretowane, że nikt nic nie musi twierdzić. Wystarczy popatrzeć

 • Dorotagość - niezalogowany 2017-03-09 09:50:33

  Wstydu nie macie. Filmiki nakręcone w tym roku mówią same za siebie. Obrońcy nie muszą nic twierdzić. Wystarczy popatrzeć.

 • Gość - niezalogowany 2017-03-09 09:56:31

  wstyd i hańba!!!!

 • Dorota - niezalogowany 2017-03-09 10:28:46

  http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/powiat-radomski/a/wstepy-2017-skaryszew-fundacja-tara-wykupila-konie-ktore-mialy-jechac-na-rzez,11855382/ https://www.youtube.com/watch?v=OA2RB18JhTE https://www.youtube.com/watch?v=4ruxbsKgo0o

Dodajesz jako: Zaloguj się