-4°C pochmurno z przejaśnieniami

Wystawa ikon ks. Stanisława Drąga

Kultura, Wystawa Stanisława Drąga - zdjęcie, fotografia

Wystawa ikon ks. Stanisława Drąga pt. „Kolorami pisane Imię Boga”.

W piątek, 9 lutego o godz. 18:00 w siedzibie stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” przy ul. Targowej 14 odbędzie się wernisaż wystawy ikon ks. Stanisława Drąga „Kolorami pisane Imię Boga”.

Ksiądz Stanisław Drąg już od ponad 50 lat pisze ikony. Teraz zaledwie niewielki urywek jego twórczości będzie można oglądać w Skaryszewie.

Ks. Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Po ukończeniu liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także brał udział w zajęciach rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Ks. Stanisław Drąg zdobył także wiedzę z dziedziny konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa – Kustosza Wawelu. Przez kilkadziesiąt lat kapłaństwa związany był z Radomiem. Budowniczy kościoła pw. Świętej Jadwigi na Osiedlu Akademickim. Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem kapłana jest rysowanie i malowanie tego, co go otacza, z czym spotyka się na co dzień. Są to krajobrazy rozległych łąk, scenki z rodzinnej wsi. Spotkanie z liturgią cerkiewną w czasie studiów lubelskich spowodowało ogromne zainteresowanie pisaniem ikon. Pierwsze powstały w 1968r. a więc 50 lat temu. Autor nazywa swoje ikony deskami do nieba, swoją „wieczorną, a wielokrotnie nocną, modlitwą ukrytą w malowanych deskach”. W 2001 r. ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 2006 została wydana jego książka pt. „Kolorami pisane Imię Boga”.

Wernisaż uświetni występ Orkiestry Dętej OSP Skaryszew pod batutą Tomasza Góździa.

 

Fot.: Gość Niedzielny 

Wystawa ikon ks. Stanisława Drąga komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się