-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Symboliczne otwarcie i przejazd nową ścieżką rowerową Skaryszew-Radom [FOTO]

Prawie pięć kilometrów nowoczesnej drogi rowerowej połączyło Skaryszew z Radomiem. To pierwsza i jedyna w regionie radomskim inwestycja, która zintegrowała dużą aglomerację miejską z małym miasteczkiem.

Choć z nowego ciągu pieszo-rowerowego, można korzystać już od jesieni, to oficjalnie sezon rowerowy na tej trasie został rozpoczęty tej wiosny. Symbolicznego otwarcia ścieżki rowerowej, właśnie na rowerach dokonali sami mieszkańcy Gminy Skaryszew z burmistrzem, Ireneuszem Kumięgą na czele, uczestnicząc w I Rodzinnym Rajdzie Rowerowym.

W niedziele, 8 kwietnia cykliści wyruszyli ze skaryszewskiego Rynku i wspólnie przejechali ponad 12 km. Trasa w dużej części prowadziła leśnymi duktami lasu skaryszewskiego, którymi uczestnicy dojechali do Karczmy Makowiec, aby tam posilić się makowcem i napojami. Celem rowerowej wyprawy był ponownie Skaryszewski Rynek, na który nową ścieżką rowerową, dotarli wspólnie z uczestnikami wyprawy „Co Za Jazda”, gdzie odbywał się Piknik Rowerowy.

To była prawdziwa rowerowa niedziela, z rekordami, które robią wrażenie. Ogromny peleton liczący ok. 800-set! rowerzystów stawił się na mecie rajdu. Skaryszewski Rynek jeszcze nigdy nie przeżywał takiego „rowerowego oblężenia”. Na miejscu miłośnicy jednośladów mogli posłuchać wokalnych popisów wokalistów ze Studia Wokalnego MGOK i zobaczyć roztańczone dziewczęta z „Kolorowego Zamieszania”. Ogromne wrażenie na widzach wzbudziły rowerowe akrobacje chłopców z grupy StuntDays Skaryszew, a dzieciaki mogły spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej skaryszewskiej OSP.

Prawdziwy rekord odnotowali Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, w punkcie znakowania rowerów, gdzie zakodowali grubo ponad setkę rowerów w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo.

-Działania wokół budowy ścieżki rowerowej trwały prawie 7 lat. To najdłuższa i jednocześnie jedyna trasa w regionie, która połączyła dużą aglomeracje miejską ze małym miasteczkiem. Dziś z ogromną satysfakcją inaugurujemy sezon rowerowy i użytkowanie ciągu pieszo-rowerowego w naszej gminie, a dalsze działania skupiamy na włączeniu Skaryszewa do systemu Radomskiego Roweru Miejskiego, którego jedna ze stacji mieściłaby się właśnie w naszym miasteczku – powiedział burmistrz Skaryszewa, Ireneusz Kumięga.

Całość inwestycji wzdłuż drogi krajowej nr 9, która także znacznie poprawiła bezpieczeństwo mieszkańców gminy, kosztowała 3,6 miliona złotych i w całości została sfinansowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Już dziś wiemy, że ścieżka będzie najczęściej uczęszczanym traktem rowerowym w regionie i dla miłośników jednośladów prawdziwym hitem wakacyjnych wypraw rowerowych - dodał Ireneusz Kumięga. 

 

Źródło i foto: UMiG Skaryszew

Symboliczne otwarcie i przejazd nową ścieżką rowerową Skaryszew-Radom [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się